Dla kogo jest herbata turecka

Turecka herbata to doskonała propozycja przede wszystkim dla tych osób, które chcą rozkoszować się wyrazistym smakiem orientu. Godna polecenia jest przede wszystkim czarna herbata cejlońska, która doskonale nadaje się do relaksu i odprężenia. Warta uwagi jest także zielona herbata turecka, która potrafi zaskoczyć niepowtarzalnym smakiem i aromatem, a co najważniejsze pozwala również zadbać o zdrowie i sylwetkę.


Kiedy pije się turecką herbatę?

W Turcji specjalnie parzoną herbatę tzw. „çay” można pić praktycznie wszędzie i zawsze. Turcy konsumpcję tego pysznego napoju zaczynają zawsze od śniadania – nawet kilka szklaneczek. Pamiętać należy jednak o tym, że herbatę turecką można pić wyłącznie po posiłkach (nigdy przed). W bardzo wielu tureckich restauracjach herbata podawana jest na koszt danego zakładu po zakończonym obiedzie albo kolacji.

Skąd pochodzi turecka herbata

Herbata turecka pochodzi z północnego kraju, a dokładniej mówiąc z rejonu Morza Czarnego, gdzie można znaleźć przeogromne połacie herbacianych krzewów. Warto wspomnieć o tym, że to właśnie Turcja jest największych producentem herbaty. W dzisiejszych czasach bez żadnego większego problemu można kupić turecką herbatę praktycznie w każdym sklepie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *