3 najważniejsze zastosowania rumianku

Rumianek pospolity to roślina z rodziny astrowatych, której koszyczki kwiatowe mają działanie lecznicze. Jest stosowana w postaci okładów, naparów, herbat, nasiadówek, inhalacji oraz olejku.

Układ pokarmowy

Napary z rumianku mogą być stosowane w zaburzeniach czynnościowych układu pokarmowego. Przynoszą ulgę w przypadku zgagi, choroby wrzodowej, a także w nieżytach żołądka i jelit. Zmniejszają również fermentację jelitową, dzięki czemu przeciwdziałają wzdęciom. Rumianek zwiększa także apetyt i poprawia trawienie przez wzmożone wydzielanie żółci. Może być stosowany przez ciężarne kobiety w przypadku nudności, wymiotów i innych zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego.

Działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne

Rumianek jest pomocny w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej, zatok, gardła oraz spojówek. Łagodzi również przebieg anginy. Najczęściej stosowane są okłady lub herbaty, które można spożywać w przypadku przeziębień oraz zapaleń dróg oddechowych. Inhalacje z rumianku pomagają w infekcjach, zapaleniach zatok i alergicznych nieżytach dróg oddechowych.

Problemy skórne

Podobnie jak dziurawiec zwyczajny, rumianek wspomaga gojenie ran i oparzeń. Należy jednak pamiętać, że rumianek jest stosowany do leczenia oparzeń słonecznych, podczas gdy dziurawiec może je wywołać. Okłady z rumianku pomagają także w gojeniu owrzodzeń oraz regeneracji naskórka. Z tego powodu rumianek często jest składnikiem naturalnych maści, służących do gojenia zmian skórnych.

Dodaj komentarz