Łopian – roślina o wielu właściwościach

Łopian to roślina, które ma szereg zastosowań. Posiada właściwości lecznicze. Wykorzystywany jest również w kosmetyce. Roślina ta występuje na terenie Polski i jest to gatunek rodzimy.

Roślina ta może osiągać wysokość dwóch metrów. Rozrasta się bardzo szeroko, jej liście przybierają kształt sercowaty, z koloru jest zielona. Pachnie nieprzyjemnie, zaś w smaku jest słodkawa. Nie można jednak zapomnieć o wielu właściwościach, jakie posiada. Są to witaminy A, C i E. Oprócz tego inulina, której zadaniem jest obniżanie cholesterolu LDL, jak i cukru we krwi. Zawiera także związki poliacetylenowe, działające przeciwbakteryjnie, tak jak seskwiterpeny. Ma również właściwości moczopędne, przeciwzapalne, rozkurczowe dzięki flawonoidom.

Łopian to skarbnica leczniczych właściwości – więcej można dowiedzieć się na LekiNatury.pl. Znalazł swoje wykorzystanie w medycynie naturalnej. Szczególnie używany jest korzeń łopianu, jednakże cenne są również przetwory z jego liści. Dzięki działaniom moczopędnym usuwane są z organizmu szkodliwe substancje. Dlatego też sprawdza się w leczeniu chorób dróg moczowych. Pomaga on również w wydzielaniu soku żółciowego, co wpływa na poprawę przemiany materii. Nie da się ukryć, że w kosmetyce także przynosi pozytywne skutki. Dobrze działa na włosy, poprawia ich kondycję, nadaje blask. Z korzenia łopianu możemy ugotować wywar i spożywać go w ciągu dnia. Przeciwwskazane jest jednak stosowanie tej rośliny kobietom w ciąży oraz dzieciom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *