Właściwości czerwonej herbaty

Krótka fermentacja, której liście herbaty poddane są tuż po zbiorach, nie niszczy liści i nadaje ich krawędziom charakterystyczny czerwony kolor. Ten proces sprawia także, że herbata czerwona, bo to o niej mowa ma korzenno-ziemisty aromat i smak. W większości pochodzi z Chin i Tajwanu. Choć najbardziej znana jest odmiana Pu-Erh, ze względu na jej odchudzające właściwości, czerwone herbaty mają ich znacznie więcej.

Wizytówka herbaty czerwonej jako reduktora tkanki tłuszczowej wynika z tego, że przyspiesza ona pracę jelit i stymuluje wytwarzanie soków trawiennych, dzięki czemu metabolizm przyśpiesza. Ale to tylko początek, bo wśród dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą picie czerwonych herbat znajdziemy też:
– wysoką zawartość związków mineralnych i mirkroelementów (wapń, mangan, flour, teina);
– dobry wpływ na funkcjonowanie wątroby i układu pokarmowego;
– wpływ na poprawę koncentracji i pamięci;
– dzięki działaniu moczopędnemu przyśpiesza oczyszczanie organizmu z toksyn;
– działanie wzmacniające na organizm i zawartość olejków eterycznych.

Oprócz najbardziej popularnej odmiany Pu-erh dostępne są także inne. Puszong znana jest z bardzo krótkiej fermentacji i wykorzystania do produkcji jaśminowych herbat. Z kolei Oolong, która w Polsce uznawana jest za czerwoną, w wielu krajach nazywana jest herbatą niebieską. Proces jej przygotowania trwa nawet kilka lat, nazywany jest półfermentacją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *