matcha

Herbata matcha – zielony uzdrowiciel

Herbaty zielone znane są ze swoich prozdrowotnych właściwości i coraz bardziej popularne. Istnieje wśród nich wiele odmian, spośród których na szczególną uwagę zasługuje uważana za najzdrowszą – matcha.

Zielona herbata w proszku

matchaTa odmiana zielonej herbaty powstaje w specyficzny, odmienny sposób. Dwa tygodnie przed zbiorami krzaczki są osłaniane przed słońcem, co powoduje spowolnienie ich wzrostu. W tym okresie liście stają się jasnozielone i wytwarzają aminokwasy, które powodują, że herbata smakuje bardziej słodko i aromatycznie. Po zbiorach liście się suszy, a następnie ściera na proszek o intensywnie zielonym kolorze.

Lista właściwości matchy jest długa. Dzięki zawartości antyoksydantów zapobiega rozwojowi nowotworów, chorób serca, nadciśnienia i cukrzycy. Badacze twierdzą, że jedna filiżanka tej herbaty zawiera taką samą ilość antyutleniaczy, co 10 filiżanek naparu ze zwykłej zielonej herbaty.

Dzięki zawartości kofeiny można pić ją zamiast kawy dla dodania sobie energii. Co ciekawe, napar z zielonego proszku działa odwrotnie niż kawa – zamiast skoku energii, odczuwa się jej sukcesywny wzrost i nie następuje nagły spadek witalności. Jeśli natomiast potrzebujemy odprężenia – wystarczy przedłużyć czas parzenia, L-teanina, która wydzieli się w trakcie, łagodzi niepokój i stres.

Dzięki zawartości związku o nazwie EGCG ta zielona herbata przyspiesza metabolizm i ułatwia odchudzanie.

Dodaj komentarz