Mącznica lekarska i jej zastosowanie

Mącznica lekarska jest krzewem dość rzadko spotykanym w Polsce, pobierane z jej wierzchołków liście porą jesienną mogą służyć jako odwar przygotowywany w celach leczniczych. Roślina ta posiada szereg interesujących zastosowań prozdrowotnych, można też nabyć wiele licznych preparatów, które mają ją w swoim składzie.

Mącznica lekarska – do czego można ją wykorzystać?

Roślina ta ma dla naszego organizmu działanie oczyszczające. Pomaga pozbyć się z organizmu toksyn, a poprzez działanie moczopędne sprawia, że są one wydalane razem z moczem. Dodatkowo, udowodniono, że hamuje ona rozwój drobnoustrojów w drogach moczowych, a czasem sprawdza się nawet tam, gdzie nieskuteczne jest stosowanie antybiotyków. O mącznicy lekarskiej powinny więc pamiętać osoby, które często cierpią na różnego rodzaju choroby układu moczowego czy też liczne zapalenia pęcherza.

Kolejnym zastosowaniem mącznicy lekarskiej jest leczenie chorób układu pokarmowego. Jest ona często stosowana w różnego rodzaju preparatach mających na celu zatrzymanie biegunki. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie przesadzić z ilością tego zioła, bo w większych dawkach może być ona szkodliwa.

Mącznica lekarska ma też swoje zastosowanie w kosmetyce, głównie dzięki swojemu działaniu ściągającemu i antyseptycznemu. Dodatkowo rozjaśnia cerę, a także jest bardzo pomocna w kuracjach mających na celu redukcję zaczerwienień oraz występujących na skórze nieestetycznych przebarwień.

Dodaj komentarz