Niezwykła biała herbata

Herbata o białym odcieniu nie jest równie popularna jak czarna czy zielona. A jednak od początku otacza ją aura tajemnicy…

POCHODZENIE

Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd ten gatunek bierze swój niezwykły kolor? Historia uprawy białej herbaty jest właściwie przygnębiająca. Młody krzew, zanim jeszcze zdąży wykształcić wiosenne pączki, zostaje odcięty od źródeł światła. Przez całe swoje krótkie życie nie może zaznać ciepła słonecznych promieni, sztucznie osłonięty od prawdziwego życia. W rezultacie listki nie wykształcają barwnika (chlorofilu), przybierają natomiast srebrzysto – białą barwę.
W kulturze azjatyckiej herbata stanowi najważniejszy napój. Może właśnie dlatego tamtejszym kolorem żałobnym jest biel? By podkreślić życiowe niespełnienie?

biala herbata sklep

PARZENIE

 

Biała herbata jest przygotowywana w nieco inny sposób niż jej tradycyjne wersje. Wygodnie jest posłużyć się specjalnym dzbaneczkiem z zaparzaczem. Potrzebujemy jedynie wody o temperaturze 85 – 90 stopni oraz… odrobiny cierpliwości. Dobry napar pochodzi z trzeciego parzenia (każde trwa po pięć minut).

MAŁA BIAŁA

Ciekawą właściwością białej herbaty jest wysoka zawartość kofeiny. Toteż mimo przezroczystej barwy naparu, idealnie nadaje się na substytut małej czarnej. Nie wypłukuje magnezu, lecz wspomaga pamięć i koncentrację. Oraz oczywiście pobudza do działania.

ELIKSIR MŁODOŚCI

Ta herbata zawiera ponad dwa razy więcej polifenoli niż zielona. Cóż to znaczy w praktyce? Na procesy starzenia wpływają tak zwane wolne rodniki, czyli pochodne tlenu. W większych ilościach atakują naszą atrakcyjną skórę, doprowadzając do utleniania się kolejnych elementów. Dla urody przyjmujemy więc antyoksydanty czy wspominane już wcześniej polifenole.

Podsumowując, warto spróbować naparu dla dobra urody. Dzięki niezwykłemu pochodzeniu i właściwością odżywczym, ten rodzaj herbata już dziś jest kultowym napojem. Może wkrótce wyprze zieloną i czarną?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *