da-hong-pao_wynik

Niezwykła herbata Da Hong Pao

Niezwykłość chińskiej herbaty znana i ceniona jest przez koneserów na całym świecie. Krzewy herbaciane rosną w różnych warunkach i w specyficznym klimacie, ich walory różnią się więc, w zależności od miejsca, w którym wyrosły. W górach Wu Yi w prowincji Fujian rośnie kilka, szczególnie chronionych krzewów herbacianych które liczą sobie ponoć 350 lat. Dostęp do ich liści mieli tylko chińscy oficjele, niewielka część zbiorów wystawiana była na aukcjach, gdzie osiągała niebotyczne wręcz ceny.

Co to za herbata?

To herbata, z którą związanych jest kilka legend, wszystkie łączy Wielka Czerwona Szata, bo taką nazwę nosi nasza bohaterka. Da Hong Pao (sprawdź) jest dostępna również w tańszej wersji.
Z sadzonek chronionych krzewów utworzono niewielkie plantacje i dzięki temu możemy delektować się jej smakiem nabywając liście w sklepach z dobrą herbatą i kawą lub w sklepach ze zdrową żywnością czy w niektórych zielarniach.

A jak smakuje?

Dà Hóng Páo (to jeden z rodzajów pisowni jakie możemy spotkać) fermentowana jest w 40-50%, powinno się ją parzyć w temperaturze 95°C. Można ją parzyć kilka razy co pozwala wydobyć wszystkie jej smaki i aromaty. Charakteryzuje się początkowo dymnym aromatem i smakiem węgla drzewnego, by dalej przejść w bardziej owocową nutę. Jest koloru lekko czerwonego po brązowy w zależności od czasu parzenia. Ale przekonajcie się o tym sami.